9 listopada dokładnie o godzinie 11.11 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szczytnie rozpoczęła się uroczystość z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Godzina rozpoczęcia uroczystości była nieprzypadkowa, albowiem w ramach narodowego świętowania, minister resortu oświaty ogłosiła i zachęciła wszystkie placówki oświatowe do włączenia się w akcję nazwaną „Rekord dla Niepodległej”, w ramach której uczniowie i nauczyciele o tej właśnie godzinie zaśpiewali pełny czterozwrotkowy hymn Polski.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, główną część uroczystości rozpoczęła dyrektor placówki Maria Jolanta Rudzka, która w swoim wystąpieniu powiedziała, jak ważne dla naszego państwa i Polaków było odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli.

Część artystyczno-patriotyczną rozpoczęli uczniowie starszych klas, którzy w krótkiej formie inscenizacyjnej przedstawili historię Polski w okresie rozbiorowym aż do odzyskania niepodległości. Po tym przyszedł czas na innych uczniów ośrodka, którzy zaprezentowali krótkie formy filmowe oraz pokazy slajdów ukazujących historię Polski po 1918 roku.

Nie zabrakło również i wspólnego śpiewania patriotycznych utworów, natomiast na zakończenie uroczystości, uczniowie najmłodszych klas wraz ze swoimi wychowawczyniami wspólnie zatańczyli poloneza.