W dniu 8 lutego 2019 r. przedstawiciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szczytnie uczestniczyli w uroczystej gali podsumowującej ogólnopolski program Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej „Niepodległa 1918-2018”. Program był objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej. Uroczystość miała miejsce w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, odbyła się z udziałem premiera, marszałków Sejmu i Senatu oraz władz ZHR. Ośrodek, po zrealizowaniu zadań upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości otrzymał miano Szkoły Niepodległej. Do programu zgłosiło się kilkaset szkół z całej Polski, nie wszystkie jednak ukończyły realizację zadań. Aby uzyskać miano Szkoły Niepodległej Ośrodek musiał wykazać się realizacją siedmiu zadań. W ramach działań uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali spektakl z okazji 1oo. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, koncert upamiętniający wydarzenia związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3-Maja, odnaleźli miejsce pochówku naszego lokalnego bohatera walk o polskość na Mazurach – Bogumiła Labusza, zgłębili wiedzę na temat Bogumiła Linki, patrona jednej z szczycieńskich ulic, uczestniczyli w śpiewaniu pieśni patriotycznych razem z Chórem Kantata, składali życzenia urodzinowe Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu za pomocą kartek wysyłanych do Muzeum w Sulejówku, zwiedzili Cytadelę Warszawską. Ponad sześć miesięcy trwało wykonywanie zadań przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szczytnie w ramach Programu Szkoła Niepodległej. Program był częścią ogólnopolskiego programu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR) „Niepodległa 1918-2018”. Patronat honorowy nad programem Szkoła Niepodległej objął Minister Edukacji Narodowej w ramach Roku dla Niepodległej. Celem Programu było kształtowanie postaw patriotycznych oraz obywatelskich, upowszechnianie innowacyjnych metod nauczania i wspieranie nauczycieli w stosowaniu tych metod w praktyce; promowanie mądrego i przemyślanego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych; rozwijanie w uczniach zaangażowania, wrażliwości, odpowiedzialności społecznej i poczucia możliwości wpływania na rzeczywistość, kreatywności, umiejętności współpracy, komunikacji. W ramach działania każda placówka biorąca udział w programie była zobowiązana zrealizować zadania w ramach następujących obszarów: a. Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej – uczczenie świąt 3 V, 15 VIII i 11 XI (dwa zadania do wyboru); b. Szlak Współtwórców Niepodległości – projekt wydobycia na światło lokalnych działaczy i dowódców Polskiej Organizacji Wojskowej, bohaterów drugiego planu, nauczycieli, ludzi kultury itp., osób zasłużonych dla Niepodległości (dwa zadania do wyboru); c. Szlak Żołnierzy Niepodległości – projekt ocalenia od zapomnienia żołnierzy wszystkich formacji walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej poprzez dbanie o miejsca pochówku oraz inne miejsca pamięci (tablice, krzyże, pomniki) i we współpracy z partnerami zewnętrznymi, np. samorządem, objęcie ich stałą opieką oraz popularyzacja wiedzy o nich (jedno zadanie do wyboru); d. Szlak Dróg do Niepodległości – projekt ukazujący wielość dróg prowadzących do wolności (jedno zadanie do wyboru); e. Szlak Pierwszych Dni Wolności – projekt organizacji wielu wydarzeń upamiętniających pierwszy dzień wolności w różnych miejscowościach i regionach (jedno zadanie do wyboru).