Podsumowanie projektu „MALI uczniowie idą do szkoły”

poniedziałek, 11 kwietnia 2016 roku

Nasza szkoła, jako jedyna placówka edukacyjna w Szczytnie, po raz drugi, z powodzeniem uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie UNICEF  "MALI uczniowie idą do szkoły".

Wraz z końcem marca zakończone zostały działania projektowe. Końcowa akcja, połączona z prezentacją  naszych ręko dziełowych wytworów, w tym roku szkolnym przebiegała trzy torowo:

1.      W Bibliotece Miejskiej (filia nr2 ) -  wystawa  prac wykonanych w ramach działań projektowych.

2.       W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym -  kiermasz charytatywny, na którym każdy mógł nabyć niepowtarzalną książeczkę-szmaciankę czy inny drobiazg wykonany przez uczniów SOSW i ich rodziców.

3.      Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na najbardziej pomysłową książeczkę - wyłonienie laureatów (ogłoszenie wyników na szkolnym apelu i wręczenie nagród -  jeszcze przed nami!!).

Cała akcja cieszyła się dużym zaangażowaniem uczniów i  rodziców. Uszyto 26 książeczek szmacianek, karty i gry dydaktyczne, zakładki do książek, etui na książki, przyborniki, zabawki sensoryczne. W ramach akcji zebrano łącznie ok. 390  zł – zgromadzone środki zostały przekazane do UNICEF-u. Dochód z tegorocznej akcji zostanie w całości przeznaczony na pomoc dla dzieci z Mali.
Udział w realizacji projektu dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Uczniowie nasi mieli możliwość praktycznego wykazania się tolerancją i otwartością na inne kultury. Doświadczyły, że pomaganie jest przyjemne i wiąże się z pozytywnymi emocjami.
Za przebieg akcji odpowiadały: Alina Witkowska i Hanna Ojcewicz
Dziękujemy za zaangażowanie, wrażliwość i otwarte serce wszystkim, którzy wsparli projekt. Dziękujemy również Studenckiemu Kołu Afrykanistycznemu z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za wsparcie i nieocenioną pomoc w promowaniu akcji.

Zapraszamy do obejrzenia zebranych zdjęć.

W dniach od 11 do 16 marca w Miejskiej Bibliotece przy ul. Solidarności, można obejrzeć wystawę książeczek-szmacianek wykonanych przez uczniów i rodziców. Prace są przepiękne. Obejrzyjcie koniecznie ;)

Bezinteresowna pomoc jest wartością – cykl warsztatów  edukacyjno – pomocowych

8 marca 2016

Nasza szkoła już po raz drugi bierze udział w projekcie edukacyjno-pomocowym realizowanym we współpracy z Klubem Szkół UNICEF. Bardzo aktywnie biorą w nim udział nasi rodzice, działający w programie "Jeden Świat". W bieżącym roku szkolnym prace rozpoczęliśmy od listopada - były to spotkania robocze, edukacyjne (przybliżające problematykę krajów Afryki, kulturę, życie, sytuację dzieci itp), informacyjne, psychoedukacyjne. Udział w projekcie był dobrowolny i w pełni przemyślany. Praca charytatywna połączona była z elementami psychoedukacji i edukacji społecznej, zacieśniała relacje koleżeńskie i dzieci z rodzicami.

I tak uczniowie przygotowywali drobne elementy, tworzyli pełne karty do książeczek, wykonywali maskotki. Rodzice obszywali i łączyli książeczki w całość. Po zajęciach, już w domach rodzinnych tworzyli nowe prace, realizowali kolejne pomysły. W wyniku wspólnej, ciężkiej pracy, powstało dużo pięknych rzeczy: breloczki do kluczy, zakładki, anioły z masy solnej, karty dydaktyczne i...książeczki-szmacianki. Niepowtarzalne małe dzieła sztuki! Najbardziej dumne jesteśmy z naszych sensorycznych książeczek, przeznaczonych dla dzieci młodszych czy dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi. Są to książeczki stymulujące rozwój, rozbudzające ciekawość poznawczą małego człowieka. Kolorowe i całkowicie bezpieczne. Wykonane z materiałów przyjaznych dziecku.

Już niedługo będzie można zobaczyć nasze prace na  wystawie w bibliotece miejskiej i kiermaszu  szkolnym "Dzień Książki dla Afryki". Miłym i budującym  jest fakt, że kiermasz nasz partnersko wspiera i popiera Studenckie Koło Afrykanistyczne UWM w Olsztynie.

UNICEF szacuje, że ponad 61 milionów dzieci w wieku szkolnym nie pobiera edukacji na poziomie podstawowym, a jeszcze więcej nie kontynuuje nauki w szkołach średnich. Największy problem z poziomem upowszechnienia edukacji jest w południowej Azji oraz we wschodniej i środkowej Afryce. W Mali 40% dzieci nie chodzi do szkoły podstawowej.
W przyszłości brak wykształcenia sprawi, że dzisiejsze dzieci nie będą miały możliwości zdobycia pracy, która zapewni byt im i ich rodzinom. Nie będą miały środków na zapewnienie opieki medycznej bliskim, pełnowartościowego pożywienia i zaspokojenie wielu innych podstawowych potrzeb, które dla nas są tak oczywiste.
Aby pomóc tym dzieciom nasza szkoła weźmie udział w projekcie „MALI uczniowie idą do szkoły”. Będzie to projekt edukacyjno-pomocowy, w ramach którego uczniowie wezmą udział w zajęciach na temat dostępu do edukacji na świecie. W oparciu o specjalnie przygotowane materiały dowiedzą się dlaczego miliony dzieci nie mogą chodzić do szkoły, jak wygląda sytuacja w tym zakresie w różnych regionach świata i co robi UNICEF, aby umożliwić jak największej liczbie dzieci zdobywanie wiedzy.
   W ramach projektu nasi uczniowie stworzą własne książki – opowieści     przygodowe, bajki, opowiadania, komiksy, poezję. Wszystkie dzieła zostaną zaprezentowane rodzicom, rodzinom, przyjaciołom, a fundusze z nich uzyskane pozwolą wspomóc edukację dzieci w Mali.
Integralnym elementem projektu będzie konkurs. Każda placówka, która zgłosi swój udział do udziału w projekcie, może wysłać jedną wybrana książkę, która została przygotowana przez ucznia. Jury konkursu oceni nadesłane prace i wybierze najciekawszą książkę. Każdy ma szanse zaskoczyć nas swoją wyobraźnią. Nagrodą w konkursie jest wizyta Ambasadora Dobrej Woli UNICEF – Artura Żmijewskiego. Szczegóły dotyczące konkursu znajdą się w osobnym dokumencie – Regulaminie Konkursu UNICEF.
Koordynatorki projektu: Alina Witkowska i Hanna Ojcewicz

W tej kategorii nie ma artykułów. Jeśli na tej stronie wyświetlane są podkategorie, mogą zawierać artykuły.