W dniu 2 października uczniowie realizujący projekt edukacyjny udali się na kolejną zaplanowaną wycieczkę – tym razem do Muzeum Powstania Warszawskiego. Pani Przewodniczka opowiedziała uczniom o najważniejszych wydarzeniach związanych
z powstaniem, zaprezentowała sylwetki osób dowodzących akcją Burza, wyjaśniła znaczenie opasek powstańczych. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć replikę drukarni  z Podziemnej Polski, strzelali ze stena wykonanego przez powstańców, siedzieli w trzyosobowym  motocyklu marki BMW z tamtych czasów.

Duże wrażenie na wszystkich uczestnikach  wycieczki zrobiło przejście namiastką kanałów, jakimi poruszali się powstańcy – było tam ciasno i ciemno. Z opowieści Pani Przewodniczki dodatkowo  wiemy, że   69. lat  temu kanały często stanowiły dla powstańców jedyne schronienie pomimo panujących tam nieprzyjaznych warunków (ciemno, ciasno, szczury, smród, zarazki, choroby).

Muzeum Powstania Warszawskiego nie jest zwykłym muzeum, gdzie chodzi się  w filcowych kapciach i z odległości ogląda eksponaty. Muzeum to oddziałuje  na zwiedzających wielozmysłowo: na słuch, dotyk, wzrok; uczestnik zwiedzania zaraz  na wejściu może poczuć się jak     w powstaniu- zewsząd otaczają go różne dźwięki – wybuchy, strzelanie, marsz wojska, śpiew, odgłosy z radia. Straszne…jak Powstańcy musieli się czuć  w takich warunkach.

Muzeum dysponuje  bogatą  dokumentacją filmową z okresu powstania; zwiedzający mogą oglądać archiwalne fragmenty kronik, poza tym uczestnicy zwiedzania mogą zbierać  w muzeum kartki z kalendarza z wszystkich 63. dni powstania. Na koniec obejrzeliśmy film w technice 3D „Miasto ruin” (obraz zniszczonej Warszawy po kapitulacji powstania).

Po wyjściu z Muzeum Powstania Warszawskiego udaliśmy się na plac Krasińskich, gdzie obejrzeliśmy pomnik Powstania Warszawskiego (niestety był on w konserwacji, dlatego nie mogliśmy zobaczyć go w pełnej krasie), oraz na Podwale – z pomnikiem
Małego Powstańca.

Na koniec dokończyliśmy to, czego nie udało się nam zrealizować podczas wyprawy na Cmentarz Wojskowy na Powązkach dniu 17 września – jeszcze raz obejrzeliśmy groby powstańców, pomniki związane z Powstaniem Warszawskim, pomnik Cichociemnych
 i inne…